Leghidegebb évszakunk felé közeledvén egy visszatérő probléma üti fel fejét évről évre, ez pedig a falak, ablakok párásodása. A páralecsapódás sokkal kártékonyabb tud lenni, mint amilyennek látszik, a nedves falak bútorok ugyanis melegágya lehet a penészgombák elszaporodásának. Sok technika létezik a penészedés megakadályozására, de a legjobb megoldás, ha már a gyökerénél szüntetjük meg a problémát. A páralecsapódás egyik kiváltó oka a magas relatív belső páratartalmú levegő, ami hideg felületekkel érintkezve, víz formájában adja ki magából a felesleges párát. Az egyik megoldás, ha megszüntetjük a hideg felületeket, amit elérhetünk külső épületszigeteléssel és a nyílászárók cseréjével. A másik kevésbé költséges megoldás, ha a levegő páratartalmát - egy erre specializált eszközzel - párátlanító készülékkel, még a lecsapódás előtt csökkentjük. A páramentesítő készülék egy hűtőgép, ami a levegőt egy ventilátor segítségével keringeti a helyiségben és a belső hőcserélőjén keresztül áramoltatva, lehűti azt a telítettségi hőmérséklet alá. Ez azt eredményezi, hogy a pára a készülék hőcserélőjén fog lecsapódni, ahol biztonságosan, erre kialakított tartályban gyűjthető össze. A páramentesítők vissza is melegítik a levegőt, így a helyiség hőmérséklete nem fog csökkenni. Ezek a párátlanítók a levegő fizikai tulajdonságának (hőmérséklet) a megváltoztatásával érik el céljukat (hűtveszárítók), nem igényelnek külső adalékokat, tablettákat stb.. A legtöbb párátlanító - belső porszűrője segítségével - szűri is a levegőt.
A párátlanítással nagymértékben csökkenthetjük az esélyét a falakon és a falak közelében lévő bútorokon történő páralecsapódásnak, és így a penészedés kialakulásának.
Ha már van klímánk..
A legtöbb klímaberendezésben a párátlanítás már alapfunkcióként szerepel, így a párátlanítás és a légkondicionálás egy készülékkel oldható meg.
Szobai páramentesítők tulajdonságai
Fogyasztásuk 400-500 Watt
Páramentesítő-kapacitásuk 15-20 liter/nap
Áruk 30.000 Ft-tól felfelé
Páramentesítő vásárlási lehetőségek:
Elektromos páramentesítő készülék vásárlás
2008. november 16., vasárnap
2008. június 29., vasárnap
Minőségi klíma vs. Noname klíma
Manapság már rengeteg klímagyártó létezik szerte a világon, aminek köszönhetően rengeteg típus közül választhatunk. A variációk tárháza a végtelenhez közelít, ami meg is nehezíti a pénzéért legjobbat akaró vásárló dolgát. A készülékek kiválasztásánál igyekezzünk a nagy neveket szem előtt tartani és óvakodjunk az új, érdekes nevű, „gagyinak” tűnő márkáktól. A nagy gyártók, mint pl. az LG, Samsung, Hitachi is folyamatosan tartanak klíma akció kat, így jó eséllyel találhatunk közöttük ár/érték arányban megfelelő légkondicionálót. A garancia viselése sem utolsó szempont. Az olcsó, nevenincs termékeknél gyakran előfordul a cégek „eltűnése”, az alkatrészek utánpótlásának hiánya, ami (pl. egy távirányító meghibásodása esetén) az egész klíma cseréjét jelentheti a vásárlónak. Meg kell említenünk továbbá, hogy az ilyen készülékeknél jóval nagyobb a meghibásodások aránya, mint a minőségi klímaberendezéseknél, amit a gyártással szemben támasztott minőségi irányelvek figyelmen kívül hagyása, a szabványok be nem tartása, a felhasznált alapanyagok minősége okoz. A nagy, globálisan működő, régóta a piacon lévő gyártóknál – ugyan kevesebb esetben van rá szükség – de folyamatosan biztosított az alkatrész-utánpótlás. A készülék kiválasztásánál következő szempont a garanciaidő, melyből igen széles a skála. A nevenincs készülékekre általában 1 év jótállást vállalnak (van, ami még ezt sem bírja ki), ezzel szemben a minőségi klímákra, mint pl. LG, Samsung legalább 3 évet. Jótállásban a rekordot a Hitachi tartja, aki az inverteres Hitachi klíma készülékekre 10 (!), a hagyományos elven működő on-off gépekre 5 év garanciát vállal.
Kapcsolódó anyagok:
LG Magyarország (légkondicionálók)
Samsung Magyarország (légkondicionálók)
Kapcsolódó anyagok:
LG Magyarország (légkondicionálók)
Samsung Magyarország (légkondicionálók)
2008. június 28., szombat
Klíma energiaosztályok, hatásfok - COP, EER
A COP (Coefficient Of Performance), vagy más néven fűtési teljesítménytényező a klímáknál is használatos. Értéke meghatározza, hogy az adott gép egységnyi villamos teljesítményből mekkora fűtési teljesítményt képes előállítani. Például, ha egy klíma 1kW elektromos teljesítmény hatására 3,2 kW fűtőteljesítményt állít elő, akkor COP-je 3,2. Ez az érték egyértelműen meghatározza egy gép fűtési hatásfokát, ami miatt a gépek energiaosztályokba sorolásra is használják. Testvére, az EER (Energy Efficiency Ratio) használatos a hűtési hatásfok megadására. Mivel a klímáknál ezen két érték nem feltétlenül kell, hogy megegyezzen, az energia-besorolásra két betűt szokás használni pl. „A/B”, melyből az első betű a hűtés a második pedig a fűtés hatékonyságát hivatott jelölni. Minél magasabb az EER és COP számok értéke annál magasabb a hatásfok, annál magasabb (jobb) energia-besorolást kap az adott gép. Manapság a legjobb hatásfokkal az inverteres klíma készülékek rendelkeznek. Működésük közben folyamatosan tudják szabályozni saját teljesítményüket. A teljesítmény csökkentés hatására megnövekedett hatásfokkal lehet számolni, ami miatt ezek a gépek magas COP és EER tényezőkkel rendelkeznek.
Kapcsolódó anyagok:
Klímák energiaosztályokba sorolása
Villamos energiafelhasználás klímáknál
Vásárlási lehetőségek:
Inverteres klíma
Kapcsolódó anyagok:
Klímák energiaosztályokba sorolása
Villamos energiafelhasználás klímáknál
Vásárlási lehetőségek:
Inverteres klíma
2008. április 18., péntek
LG - A legtöbb értékesített légkondicionáló évente
Az LG céget 1958-ban alapították, mint magánvállalatot, ami napjainkra, egy, éves szinten közel 17 milliárd dollárt forgalmazó óriásvállalattá nőtte ki magát. Légkondicionáló berendezései igen népszerűek lettek hazánkban, ami a korszerű minőségellenőrzési szabványoknak és a vevői megelégedettségnek is köszönhető. A jó hír, azonban nem csak Magyarországon terjedt el, hiszen az LG klíma készülékekből évről évre, többet és többet adnak el, szerte a világon. Az egész világon több mint 10 millió darabot értékesítenek évente, ami miatt az LG már 7. éve (2007) világelsőnek számít az eladott klímaberendezéseket tekintve. Ezt a számot egy híres japán szakfolyóirat, a JARN állapítja meg, és ruházza fel immáron 7. éve az LG-t az első helyezettnek járó díjjal.
2008. április 16., szerda
Klímatakaró - Hasznos védelmi eszköz
A télen sokszor nem használt klímaberendezéseket célszerű megóvni az időjárás viszontagságaitól. Bár a klíma gyártó cégek mindent megtesznek annak érdekében, hogy a készülék jól állja a sarat (speciális védőbevonatok alkalmazása), a hosszú élettartam reményében, a további védelmi megoldások természetesen nem árthatnak. Egy ilyen, nagyszerű találmány a klímatakaró, mely a holt időszakban óvja klíma készülékünk kültéri egységét. A klímatakarót UV, víz, és por ellenálló anyagból készítik, így az időjárási anomáliák mindegyikétől védi a kültérit.
Vásárlási lehetőségek:
EFES Kft. - Efes.hu
Klima-Max Kft - Klimamax.hu
Vásárlási lehetőségek:
EFES Kft. - Efes.hu
Klima-Max Kft - Klimamax.hu
2008. január 8., kedd
Mobil klíma előnyök és veszélyek
Mobil klíma előnyök és veszélyek
Mobil klímának nevezzük azokat a klímaberendezéseket, melyeket kényünk, kedvünk szerint szállíthatunk, mozgathatunk, egy gyors mozdulattal áttelepíthetünk egyik szobából a másikba. A szállítást megkönnyítendő gurulós talpakkal rendelkeznek, kialakításuk minden részében a mobilitást hordozzák.
A mobil klímák könnyű és gyors szállíthatóságuk mellett veszélyekkel is rendelkezhetnek pénztárcánkra nézve. Vásárlás előtt alaposan győződjünk meg, milyen típusú és kialakítású mobil klímával kívánjuk komfortosabbá tenni otthonunkat. A kereskedelemben jelenleg kapható mobil klímaberendezéseket, kivitelük szerint két csoportra oszthatjuk.
- Vastag gégecsővel rendelkező típusok
- Kirakható kültéris változatok
A két verzió között, a kinézeten és kialakításon kívül, műszaki különbségek is vannak.
Mindkét típusú mobil klíma működése megegyezik a hagyományos, klímaberendezés működésével, ám a meleg oldalon jelentős eltérés van a két típus között.
A "kirakható kültéris" változatoknál a meleget a gép a külső, kültéri egységben elhelyezett kondenzátora segítségével adja le, ami megszokott módszer a már ismert split klímáknál.
A vastag gégecsővel szerelt változatoknál viszont, a gép kondenzátora, ami a szobából elvont energiát hivatott leadni, a készüléken belül helyezkedik el. Erről a kondenzátorról egy belső ventillátor fújja le a meleg levegőt, a vastag gégecsövön keresztül, ki a szabadba. A kondenzátor hűtését a belső (!), szobából kiszívott, egyszer már lehűtött levegővel oldják meg, így a kiszívott levegő helyére a szoba nyílászáróinak résein, szellőzőn stb.. keresztül új kinti, nyári, meleg levegő kerül.
Az ilyen elven működő mobil klímák, ugyan képesek némi hűtésre, hiszen a hűtési körfolyamat ugyanúgy lejátszódik bennük, összességében azonban mégsem tudnak olyan hatásfokot elérni, mint egy "kirakható kültéris" (split) változat. Ebből következik, hogy a gép hosszú órák működése folytán sem képes kellően lehűteni a helyiséget, miközben a villamos energiát ugyanúgy felhasználja. A rossz hatásfok miatt sokan panaszkodnak ezekre a típusú "gégecsöves változatokra".
Mielőtt mobil klíma vásárlására szánjuk el magunkat, vegyük figyelembe az alábbiakat
Kirakható kültéri egységgel rendelkező berendezést érdemes választani, a jó hatásfok érdekében. A kirakható kültéri egység könnyen felismerhető, hiszen egy kisebb tv nagyságú dobozról van szó, ami egy flexibilis (slagszerű) csővel van összekötve a mobil klíma belső, hűtő egységével. A kültéri a split klímáknál jól ismert, sűrűn lemezelt hőcserélővel van ellátva, az elülső felületén pedig a nagyméretű ventilátor kap helyet.
A kirakható kültéris berendezések, elvben, a split klímáknak megfelelő hatékonysággal képesek hűteni, így ezekkel a berendezésekkel, lényegesen jobb hatásfok érhető el. Ha ezekre a tulajdonságokra odafigyelünk, minden esélyünk megvan rá, hogy egy jól működő, jó hatásfokú mobil klímaberendezést válasszunk, ami mellett a legnagyobb nyári melegben sem kell bosszankodnunk.
Mobil klímának nevezzük azokat a klímaberendezéseket, melyeket kényünk, kedvünk szerint szállíthatunk, mozgathatunk, egy gyors mozdulattal áttelepíthetünk egyik szobából a másikba. A szállítást megkönnyítendő gurulós talpakkal rendelkeznek, kialakításuk minden részében a mobilitást hordozzák.
A mobil klímák könnyű és gyors szállíthatóságuk mellett veszélyekkel is rendelkezhetnek pénztárcánkra nézve. Vásárlás előtt alaposan győződjünk meg, milyen típusú és kialakítású mobil klímával kívánjuk komfortosabbá tenni otthonunkat. A kereskedelemben jelenleg kapható mobil klímaberendezéseket, kivitelük szerint két csoportra oszthatjuk.
- Vastag gégecsővel rendelkező típusok
- Kirakható kültéris változatok
A két verzió között, a kinézeten és kialakításon kívül, műszaki különbségek is vannak.
Mindkét típusú mobil klíma működése megegyezik a hagyományos, klímaberendezés működésével, ám a meleg oldalon jelentős eltérés van a két típus között.
A "kirakható kültéris" változatoknál a meleget a gép a külső, kültéri egységben elhelyezett kondenzátora segítségével adja le, ami megszokott módszer a már ismert split klímáknál.
A vastag gégecsővel szerelt változatoknál viszont, a gép kondenzátora, ami a szobából elvont energiát hivatott leadni, a készüléken belül helyezkedik el. Erről a kondenzátorról egy belső ventillátor fújja le a meleg levegőt, a vastag gégecsövön keresztül, ki a szabadba. A kondenzátor hűtését a belső (!), szobából kiszívott, egyszer már lehűtött levegővel oldják meg, így a kiszívott levegő helyére a szoba nyílászáróinak résein, szellőzőn stb.. keresztül új kinti, nyári, meleg levegő kerül.
Az ilyen elven működő mobil klímák, ugyan képesek némi hűtésre, hiszen a hűtési körfolyamat ugyanúgy lejátszódik bennük, összességében azonban mégsem tudnak olyan hatásfokot elérni, mint egy "kirakható kültéris" (split) változat. Ebből következik, hogy a gép hosszú órák működése folytán sem képes kellően lehűteni a helyiséget, miközben a villamos energiát ugyanúgy felhasználja. A rossz hatásfok miatt sokan panaszkodnak ezekre a típusú "gégecsöves változatokra".
Mielőtt mobil klíma vásárlására szánjuk el magunkat, vegyük figyelembe az alábbiakat
Kirakható kültéri egységgel rendelkező berendezést érdemes választani, a jó hatásfok érdekében. A kirakható kültéri egység könnyen felismerhető, hiszen egy kisebb tv nagyságú dobozról van szó, ami egy flexibilis (slagszerű) csővel van összekötve a mobil klíma belső, hűtő egységével. A kültéri a split klímáknál jól ismert, sűrűn lemezelt hőcserélővel van ellátva, az elülső felületén pedig a nagyméretű ventilátor kap helyet.
A kirakható kültéris berendezések, elvben, a split klímáknak megfelelő hatékonysággal képesek hűteni, így ezekkel a berendezésekkel, lényegesen jobb hatásfok érhető el. Ha ezekre a tulajdonságokra odafigyelünk, minden esélyünk megvan rá, hogy egy jól működő, jó hatásfokú mobil klímaberendezést válasszunk, ami mellett a legnagyobb nyári melegben sem kell bosszankodnunk.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)